Jihočeský kraj je připraven pomoci obcím v Jihomoravském kraji, které ve čtvrtek 24. června zpustošilo tornádo. Hejtman Martin Kuba pomoc Jihočeského kraje nabídl jihomoravskému hejtmanovi Janu Grolichovi už ve čtvrtek večer. V prvních chvílích se jednalo o profesionální pomoc složek IZS, v pondělí pak vedení Jihočeského kraje projedná přesnou výši finanční podpory. Pohybovat by se měla v řádu milionů korun. Nyní Jihočeský kraj čeká na pokyny od Krizového štábu Jihomoravského kraje, kam pomoc co nejúčelněji nasměrovat.

„Jsme připraveni a chceme pomoci co nejefektivněji. Právě proto se domlouváme s Jihomoravským krajem a čekáme až sdělí, kdy a kam máme potřebnou pomoc směřovat. Je důležité vědět jakou pomoc a kde je potřeba, aby měla opravdu smysl,“ uvedl hejtman Kuba s tím,žestejně jako ostatní kraje je i Jihočeský kraj připraven pomoci finančně. „Přesnou částku dohodneme s ostatními členy vedení kraje hned v pondělí,“ dodal hejtman, podle něhož by se mělo jednat o částku v řádech milionů korun. Zdůraznil, že pomoc není jen záležitostí nejbližších dní, ale bude nutné pomáhat i v dalších měsících. Na místě neštěstí už podle hejtmana Kuby pomáhají jihočeské složky IZS. Hasičský záchranný sbor kraje ihned připravil k výjezdu hasiče a techniku. Jejich nasazení, stejně jako nasazení dalších složek IZS na záchranné práce ve zdevastovaných obcích je řízeno velitelem zásahu tak, aby nevznikal chaos a práce probíhaly koordinovaně. Třicetičlenná skupina jihočeských profesionálních i dobrovolných hasičů se zde bude střídat vždy po dvou odpracovaných dnech a průběžně bude na místo dodávat také aktuálně potřebnou techniku. Součástí pracovního týmu jihočeských hasičů je i psycholog pro pomoc obětem katastrofy.   

REKLAMA

Krizový štáb Jihočeského kraje všem lidem doporučuje, aby zatím rozhodně nejezdili pomáhat do místa neštěstí. V tuto chvíli totiž na místě stále ještě probíhají záchranné práce, pohybují se zde desítky hasičů, vojáků, záchranářů a policistů. Je tam těžká záchranářská technika, budou probíhat demolice zničených domů, jsou problémy s průjezdností i parkováním. Dobrovolníci určitě budou potřeba, doporučujeme se proto obrátit na neziskové organizace, např. ADRU, která organizuje dobrovolnickou pomoc, nebo Úřad práce ČR (800 779 900, e-mail: //Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript./" target="_blank" data-saferedirecturl="https://www.google.com/url?q=http://Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.&;source=gmail&ust=1624946448736000&usg=AFQjCNGm1J6tsO6vngJLXAoBNhWclA-Zog" style="color:rgb(17, 85, 204)">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) a jejich pracoviště pro Břeclavsko (607 147 270) a pro Hodonínsko (733 534 076).

Finanční pomoc lze směřovat na již existujících transparentních účtů nadací, například Nadace ViaDiecézní charita Brno, Nadační fond Českého červeného kříže a nebo přímo na účty postižených obcí

Obec Houšky - č. účtu: 4420651/0100

Městys Moravská Nová Ves - č. účtu: 1382079379/0800

Obec Lužice - č. účtu: 27125671/0100

Obec Mikulčice - č. účtu: 111084083/0300

Jihomoravský kraj - č. účtu: 123-3116420297/0100

Nabídky pomoci mohou lidé volat na číslo 800 129 921, nebo psát na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Vítaná je zde nabídka pomoci sklenářů, pokrývačů, tesařů, zedníků nebo nabídka materiálu na opravy domů.

REKLAMA