Dne 8. září 2014 byla na Praze 6 slavnostně zahájena činnost Sociální kliniky, která poskytuje psychoterapeutické služby lidem, kteří se nacházejí v náročné životní situaci a nemohou si tyto služby z finančních důvodů dovolit. Sociální kliniku otevřeli její kmotři, módní návrhářka MiMi Nguyen Hoang Lan, novinář Petr Třešňák a chirurg a spisovatel Jan Trachta. Sociální klinika tímto večerem oficiálně ukončila pilotní fázi projektu, ve které bylo od března do srpna 2014 poskytnuto celkem 12 úvodních mapujících sezení a 93 hodin terapie.

Zájemce o služby Sociální kliniky při vstupu prochází úvodním rozhovorem, který slouží ke zmapování, jaká forma podpory je pro něj v danou chvíli nejvhodnější. Kromě terapie nabízí Sociální klinika také doplňkové služby, které umožňují pokrýt širší spektrum potřeb klienta. Terapeutické služby jsou následně poskytovány za symbolický poplatek dle individuálních možností klienta v rozsahu dvanácti sezení v průběhu přibližně 6 – 9 měsíců.

REKLAMA

Projektem reagují zakladatelky na podmínky v České republice, kdy terapie placená ze zdravotního pojištění není dostupná v takové míře, v jaké je nezbytná. Vznik Sociální kliniky inspirovala také činnost podobných organizací ve světě. „Řadě lidí může psychoterapie pomoci zlepšit kvalitu života a osobní a rodinné vztahy, bohužel v našem prostředí jsou tyto služby pro část z nich stále finančně nedostupné,“ říká jedna ze zakladatelek Barbora Janečková, „byli bychom rádi, kdyby díky Sociální klinice mohl na sobě pracovat každý, kdo má chuť a odvahu.“

Psychoterapeutické služby hrazené pojišťovnami často nejsou na dostatečné úrovni vzhledem k přetížení pracovišť a výslednému času věnovanému na jednoho klienta. Počet potřebných mnohonásobně převyšuje možnosti terapeutů, kteří poskytují terapii na pojišťovnu. Různé výzkumy prokázaly, že pokud lidé v náročné situaci mohou čerpat dobrou terapii, jsou rychleji schopni se vrátit do plnohodnotného života, lépe fungují ve vztazích, ve společnosti a mají méně psychosomatických onemocnění. Pokud je terapie poskytnuta včas (např. po traumatické události), je rychlejší rekonvalescence a lepší zařazení zpět do společnosti. Jak také řekl lékař Jan Trachta, „vznik Sociální kliniky je důkazem, že jsme se již jako společnost posunuli, je to důkaz, že se u nás mají lidé natolik dobře, aby byli schopni dávat.“

Do Sociální kliniky se dosud přihlásilo 24 dobrovolných terapeutů především z Prahy, ale i dalších krajů České republiky. Sociální klinika je proto nejen instituce, ale také koncept spolupráce, do kterého se mohou zapojit terapeuti různých směrů a z různých míst. Stěžejním východiskem pro Sociální kliniku je však biosyntéza, jeden z nejnovějších přístupů v somatické psychoterapii. V České republice tento směr garantuje a rozvíjí Český institut biosyntézy, který také stál u zrodu Sociální kliniky. Terapeuti v Sociální klinice pracují zdarma a jejich jedinou odměnou jsou supervize či další vzdělávání, kde mohou dále rozvíjet svoji odbornost. „Sociální klinika sdružuje terapeuty, kteří věří, že v životě je důležitá rovnováha v dávání a přijímání. A kteří jsou přesvědčení, že lidé, kteří nyní dostávají, budou moci v budoucnosti dát zase někde jinde a třeba jinak,“ uvedla předsedkyně Českého institutu biosyntézy Barbora Janečková.


Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Vysočina plná novinek a aktuálních informací